"Skupilo se staro i mlado vrebačke parohije da sa svojim parohom i
gostima dostojno u svojoj crkvi obilježe hramovsku slavu Pokrova Presvete Bogorodice"- ovakvim riječima bi prije 70-ak godina hroničar vrebačke parohije vjerojatno započeo tekst o posebno značajnom prazniku za brojne mještane Vrepca, Zavođa i Pavlovca.
Međutim, historijska događanja, nevolje, stradanja i progoni u proteklih sedamdeset godina učiniše da su naša sela opustjela, a tek rijetki mučeni nostalgijom vratiše se da svoj ovozemaljski život okončaju na svojim ognjištima.
Dugo godina se je i u vrebačkoj parohiji pokušavala zatrti vjera naših predaka, pa i rušenjem ostataka ratom oštećenog hrama Pokrova Presvete Bogorodice na Vrebačkoj Gradini. Burnih 90-ih godina i u našim selima oživljava nacionalna svijest i spoznaja da treba sačuvati vjeru naših predaka. U tome ih spriječiše progon i neizvjestan prognanički život.
Pojedinačni povratci ipak oživljavaju naša opustjela i opljačkana sela, a uz pomoć sveštenika i mještana koji žive diljem zemlje i svijeta u Vrepcu je pokrenuta inicijativa i na crkvištu podignut krst kod kojega je ove godine dostojanstveno obilježena hramovska slava.
Nakon svečanih ručaka na kojima po tradiciji Vrepčani, Zavođani i Pavlovčani ugošćavaju i časte svoju rodbinu, kumove i prijatelje uputili su se na crkvište gdje je kod novopodignutog krsta održan vjerski obred. Prigodne molitve obavili su paroh korenički protojerej Dalibor Tanasić i paroh gračački jerej Jugoslav Maksimović ne krijući svoje zadovoljstvo odazivom parohijana i njihovih gostiju. Izvršen je i slavski obred osvećenja žita i presječen je slavski kolač.
U prigodnoj propovjedi prota Dalibor čestitao je prisutnim vjernicima praznik Pokrova Presvete Bogorodice podsjećajući ih da je ovaj veliki praznik ustanovljen 911. godine kada se je Presveta Bogorodica javila u jednom hramu u Carigradu, držeći omofor nad sabranim narodom. U spomen tog viđenja i toga čuda ustanovljen je praznik Pokrova, koji ima i duhovnu simboliku, jer pokazuje da Presveta Bogorodica neprestalno bdi nad Crkvom Hristovom i moli se Bogu za sve nas. Poručio je prota Dalibor da trebamo biti dostojni toga blagoslova i zaštite Pokrova Presvete Bogorodice. Posebne pohvale uputio je inicijatorima i graditeljima impresivnog krsta, koji je znak sabiranja, koji ne oduzima već daje. Apelirao je na prevazilaženje prisutnih podjela među mještanima, kojih ionako ima malo, pa svaka podjela samo šteti opstanku na ovim prostorima. Naglasio je da Crkva ne odbacuje nikoga pa ni one koji su rušili svoj hram.
Nakon vjerskog obreda nastavljeno je zajedničko druženje u društvenom domu gdje su dogovarani detalji oko formiranja građevinskog odbora za obnovu crkve, osvećenja krsta i dovršetkom formiranja crkvenog odbora. Sve ove aktivnosti bi, ako Bog da, trebale rezultirati obnovom vrebačke crkve čime bi se nastavilo s oživljavanjem duhovnog života i stoljetne tradicije duhovnosti naših predaka.
Nikola Cetina (Nikola Dušana Ođurova)