NASLOVNICA Donacije Općenito LIČANI LIČANIMA

LIČANI LIČANIMA

Jedna lepa priča o Ličanima,u ovom slučaju Ličanki, očuvanju tradicije, a pre svega o prijateljstvu i solidarnosti među nama.

Kada se Bogdan Krajnović, naš energični mladi Vrepčanin, koji trenuto živi i radi u Nemačkoj, priključio započetim aktivnostima na rekonstrukciji Društvenog doma u Vrepcu i organizovao nove forme za obezbeđivanje sredstava, jedna od prvih koja se odazvala i ponudila se da svojim radom doprinose akciji je Smiljka Popović. Kao prava Ličanka, u najboljoj tradiciji naših žena da same donose odluke, uvek spremne za pomoć.....

Smljka je poznata po svojim kreativnim rukotvorinama čiji je osnovni motiv Lika.Rođena je u Gospiću, a živela na Udbini do 1995. godine kada ju je kao i njene sunarodnike surovi vetar jedne od najstrašnijih Oluja na ovim prostorima, odneo daleko od voljene Like i kao četrnaestogodišnjakinju doneo u Kragujevac.

Vođena svojim sećanjima, pričama svojih najbližih i svojih sunarodnika, razmišljala je o rodnom kraju i došla na ideju da svoju ljubav prema Lici prikaže na slikovit i opipljiv način i tako doprinese da se sećanje na Liku i našu tradiciju ne zaboravi.

Veštinu izrade narodnih rukotvorina naučila je od bake Smilje Lončar . Ličke kapice i torbice koje je na početku stvarala, na nagovor oduševljenih prijatelja počela je sa ostalim rukotvorinama prodavati preko društvenih mreža.

Smiljkine flaše sa natpisima ličkih mesta su veoma popularne. Od svake prodate flaše koja košta 15 eura, Smiljka će donirati 5 eura za obnovu Doma u Vrepcu.Na fotografijama u prilogu možete videti neke od Smiljkinih rukotvorina. Na flaši može pisati naziv mesta, ime i prezime, reč Lika, na ćirilici ili na latinici i ostalo po dogovoru.

Poručivanje se može vršiti preko Bogdana Krajnovića na broj 0049 15 202022 953(viber, whats app).

Novi Sad,19.05.2019. Njegomir Jovana

Download this file (slike lika-converted.pdf)slike lika-converted.pdf[ ]Autor609 Kb
Ažurirano Četvrtak, 23 Svibanj 2019 17:38