NASLOVNICA Vijesti Obilježavanje godišnjice formiranja Prve ženske partizanske čete

Obilježavanje godišnjice formiranja Prve ženske partizanske čete

Nije uobičajeno da u rubrici Vijesti objavljujemo  informacije koje se ne odnose na aktuelne aktivnosti u vezi Vrepca, Zavođa i Pavlovca.

Ali ova informacija zaslužuje da je unapred objavimo na ovaj način jer se radi o  jedinstvenom događaju iz naše ličke antifašističke istorije o kome će malo ko pisati dana 25.8.2017.godine.

Objavljivanjem  informacije dajemo skroman doprinos čuvanju  od zaborava uspomene na naše pretkinje partizanke i junakinje koje su se borile za slobodu, bratstvo i jedinstvo. Na principima i tradiciji otpora nečoveštvu i zločincima stolećima unazad, odgajani smo mi vrepčani, zavođani, pavlovčani…..

U malom ličkom selu Trnavac  pored Plitvičkih jezera  pre 75 godina, dana 25. augusta 1942. godine, fomirana je vojna jedinica sastavljena od 74 mlade ličke partizanke - Prva ženska partizanska četa.

Četa koja je jedinstven primer žena ratnica ne samo u jugoslovenskim već i u okvirima svetske borbe protiv fašizma u Drugom svetskom ratu.

Borci  čete bile su i Milja (Jovana) Ugarak - Balać, rođena 1925. g. u Vrepcu, Jovanka (Bože) Mandarić - Hočevar, rođena 1926.g. u Vrepcu, Maša (Milana) Narančić, rođena 1923.g. u Barletama, Nevenka Nena (Save) Lazić, rođena 1925.g. u Mogoriću, Kata (Ise) Radaković - Prica, rođena 1924.g. u Mogoriću, Dušanka (Mile) Popović, rođena 1925.g. u Ploči, Zorka (Mile) Gajić, rođena 1919. g. u Ploči, a podatke o ostalima i borbenom putu jedinice, možete pročitati u knjizi “Prva ženska partizanska četa” njihove drugarice Desanke Stojić - Marčetić, objavljenoj 1987. godine (izdavač Historijski arhiv u Karlovcu; www.znaci.net/00003/643.htm)

Podaci o  Prvoj ženskoj partizanskoj četi nalaze se i u nedavno objavljenom (2015.godine) diplomskom radu Viktorije Cvitković  “Žene u antifašističkoj borbi u Lici”(https://repository.ffri.uniri.hr/islandora/object/.....)

Izvod iz rada: ”……One se bore za slobodu i nezavisnost svojih naroda, one se bore protiv fašističkog sistema, srednjovjekovnog ropstva kakav postoji u Njemačkoj. One se bore za nezavisnost svojih naroda, a to je sastavni dio jedne velike borbe za njihovu ravnopravnost. ……… Naše žene, kćeri, majke, učestvuju s puškom u ruci. Ja mogu kazati da su žene u ovoj borbi po svojem heroizmu po svojoj izdržljivosti, bile i jesu na prvom mjestu i u prvim borbenim redovima i našim narodima Jugoslavije čini čast što imaju takve kćeri.”

U tekstu “Nezaboravljene pobednice” objavljenom dana 3.2.2017.godine u našoj rubrici  Prošlost, ljudi, događaji, takođe se nalaze podaci o Prvoj ženskoj partizanskoj četi.

Memorijalni muzej Prve ženske partizanske čete koji je u Trnavcu bio otvoren 1977.godine više ne postoji. Nadamo se da će ovaj tekst  podstaći  njihove potomkinje i druge slobodoumne žene da zajedno ponovo pronađemo način za trajno čuvanje na jednom mestu dokumenata o četi i njihovu dostupnost javnosti.

Mirjana Ćurin

Članica Upravnog odbora Srpske narodne čitaonice i knjižnice u Vrepcu